Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Vzděláváme pro budoucnost na tabletech? aneb K čemu vám bude dobrý tento blog

Tablety ve škole – to je momentálně žhavé téma, protože slibují přinést do výuky oživení, ale také ji udělat efektivnější a atraktivnější pro žáky a studenty a poskytnout odpověď na jejich individuální potřeby. A protože už Komenský řekl, že škola má být hrou, můžeme doufat, že když bude výuka děti bavit, mohou se také více naučit.

To je všechno moc hezké, ale všichni si uvědomujeme, že naše současné problémy nezmizí jako mávnutím kouzelného proutku v momentě, kdy škole zakoupíme zásobu nových tabletů. Lidský element je zde stejně důležitý jako dříve, ne-li dokonce více.

Jenomže ouha. Kdo má recept na to, jak správně skloubit technologii tabletů a lidského elementu ve výuce? Kdo ví, jak to správně namíchat tak, aby se tablety staly skutečně užitečnou učební pomůckou a ne hračkou pro děti či, v horším případě, noční můrou pro učitele?

Téma je nové u nás i ve světě. Vlastně se všichni učíme za pochodu. A pokud škola nakoupí tablety a teprve potom zjišťuje, co s nimi – to už je pozdě. Kolik šlápnutí vedle a rozčarování by ušetřilo mít kvalitní a komplexní informace předem a podle nich se rozhodovat? Ale kde čerpat..?

Proto nás napadla myšlenka vytvořit tento blog. Má sloužit jako přehled a orientační navigace školám, které o nasazení tabletů přemýšlí, i těm, které už tablety mají a chtějí se zdokonalit v jejich využívání.  Tento blog má za cíl přinést na jedno místo zkušenosti a rady těch nejpovolanějších – ředitelů a učitelů ze škol, kde již tablety systematicky používají. Jedná se o Referenční školy, které se staly pilotními školami projektu Vzděláváme pro budoucnost. Způsobem, jakým je využití tabletů ve škole koncipováno a sledováno, je tento projekt první svého druhu v České republice.

A co je to “Vzděláváme pro budoucnost”?

Tato iniciativa, jejímž garantem je společnost Microsoft, přináší školám jednak širokou nabídku tabletů a dotykových zařízení určených přímo školám, ale i podporu při jejich závádění do výuky. Do této podpory patří například školení pro pedagogy a ředitele škol zdarma, nebo právě i projekt Referenčních škol.

Na každé z Referenčních škol byl nasazen a je sledován jiný scénář využití tabletů. Dovolte, abychom Vám je představili:

Tablety pro konkrétní třídu – ZŠ Lyčkovo náměstí, Praha 8

Děti z 5.B používají tablety nejen ve škole k psaní poznámek, vyplňování interaktivních cvičení či skupinovým projektům, ale také doma, kde se učí ze svých poznámek a připravují na tabletech domácí úkoly.

Mobilní učebna – ZŠ Mnichovice

 Tablety jsou určeny pouze pro školní použití a může je využít kterákoliv třída bez ohledu na to, v jaké učebně se zrovna nachází. Ať už se tedy 6.B učí matematiku nebo 9.A dějepis, mohou děti použít tablety k práci se vzdělávacími aplikacemi týkajícími se daného tématu.

Bring Your Own Device (BYOD) neboli Přineste si vlastní zařízení – ZŠ Lupáčova, Praha 3

Děti si do výuky nosí vlastní tablet či notebook z domova. Pro efektivní výuku je třeba zajistit, aby se tato zařízení mohla zapojit do školní infrastruktury, připojit k Internetu, používat stejné aplikace, vzájemně bezpečně komunikovat a mnoho dalších úkonů. V současnosti hodně skloňovaný koncept BYOD přináší mnoho řešení a minimálně stejně tolik otázek.

Tablety pro učitele – ZŠ Kunratice, Praha 4

Tablety obdrželi nejprve učitelé, aby se s nimi seznámili, absolvovali školení, připravili výukové materiály. Teprve při komfortním ovládnutí technologie pedagogy se škola chystá přistoupit k dalšímu kroku – klasickému modelu výuky 1:1.

V tomto blogu najdete příspěvky ředitelů a pedagogů z těchto škol, případně dalších škol, které nasadily tablety do výuky, ale i zástupců metodologického partnera tohoto projektu – Národního Ústavu pro Vzdělávání (NÚV).

Přeji Vám zajímavé čtení, ale hlavně abyste zde našli zajímavé podněty, užitečné tipy a odpovědi na Vaše otázky. Vzdělávání pro budoucnost je na dosah.. tedy vlastně na dotek. 


    hodnotili 2 uživatelé

2 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  About a year cost of prevacid at costco The vehicle's top speed is 60 miles per hour and it has a range of roughly range of 40 miles per charge. Given those specs, it's not likely anyone would use the vehicle for any serious travel needs, but as a commuter tool, those numbers are sufficient for most needs. Another useful feature of the vehicle is its removable lithium-ion battery, which can be charged in just under five hours.
  order stim-u sens 39 Russia and Eastern Europe are key planks of SocGen Chief Executive Frederic Oudea's recovery strategy, which aims to offset stagnating domestic retail revenues and volatile trading profits with exposure to dynamic economies beyond the euro zone.
  achat aspirine 500 The Nigerians launched a suit against Shell at the HighCourt in London in March 2012, seeking millions of dollars incompensation for two oil spills in 2008, but both sides agreedto try and settle in compensation talks in Port Harcourt.
  xanogen over the counter The practice is exposed by the exams regulator Ofqual today as it reveals that 15 per cent of candidates sitting GCSEs  – around 90,000 candidates – were last year submitted for maths exams with more than one board. Ofqual officials believe there will be a repeat this year because the pressures that drove schools to do it  – including boosting performances in league tables – are still there.
  voltaren 25 mg side effects SHADOW will wake its users up over a five- to 30-minute period of escalating sounds. The slow, gradual call reveille is intended to preserve a state in which people can more easily recall their dreams. As soon as the user turns off the alarm, a microphone setting turns on, and users can recount their dreams, which the app will transcribe into text. The app will then pull out keywords, and push the dream content to the cloud. 

 2. avatar

  I'd like to order some foreign currency suprax cefixime tablets "I think the markets are hoping (Fed Chairman Ben) Bernankedoesn't rock the boat with comments that are different than he'sgiven over the last month or so," said Michael Sheldon, chiefmarket strategist at RDM Financial in Westport, Connecticut.
  wiki cialis generic
  "If it's a shutdown that lasts a month and is accompanied by financial turmoil, then the effects on the U.S. economy will be quite large and probably the rest of the world will feel them too," Jörg Decressin, deputy director of the research department at the International Monetary Fund (IMF) told CNBC Asia's Squawk Box.
  permethrin spray for clothing uk
  "This production ramp up has been done with temporaryworkers. And this is what we're going to focus on very muchgoing forward ... in order to be more agile in adapting towhatever comes ahead of us," Persson said.
  ibuprofen or paracetamol for toothache Bernabe wants investors to commit to an investment plan thatcould be worth around 3 billion euros ($4 billion), designed toreverse years of lacklustre growth and fend off a credit ratingdowngrade, sources with knowledge of the situation said.
  doxepin brand name canada Although the company did not make changes to its agreementswith roaming partners overseas, it estimated the service changewould still be profitable for the company even if it resulted in50 times more overseas network usage.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.