Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Tablety pod kontrolou

Tablety pod kontrolou

Možná by bylo snazší vás odkázat na stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv, kde byste se o nadpisu tohoto článku dověděli také. Ale jak již asi tušíte, v tomto článku bude řeč o tabletech, nikoliv tabletách, a o tom, jak je můžete mít v rámci své školy pod dohledem a kontrolou a nemusíte se při každém vstupu do třídy plné žáků s tablety obávat, co vám ti žáci opět provedou.

Ponechme stranou nyní proces výběru a pořizování tabletů a vžijme se do situace, kdy škola již nějaké tablety pořízené má a chce je začít smysluplně využívat. To znamená, že na nich žáci mohou pracovat v prostředí internetu a využívat internetové služby, ale zároveň má učitel možnost kontroly nad tabletovou třídou, zejména co se ovládání zařízení a přístupu k internetu týče.

Není tajemstvím, že v současné době existují na trhu tři mobilní platformy pro využití na tabletech – Windows 8, iOS a Android. Z pohledu kontroly tabletů a výuky jako celku (nazývané také jako classroom management) se nejvíce možností nabízí u tabletů na platformě Windows, tablety s ostatními operačními systémy lze spravovat také, ovšem ne tak komfortně. Aby tabletová třída, výuka na ní založená a následně i classroom management fungovaly bez problémů, je zapotřebí, aby škola měla dostatečně rychlé připojení k síti internet. Nebojte se, větší datovou vytíženost než tu, kdy se všichni žáci dívají na nějaká videa, s tablety mít nebudete a takovou vytíženost linky už určitě žáci při běžné výuce počítačů někdy vyzkoušeli.

Jeden z mýtů využívání cloudových služeb je totiž ten, že je zapotřebí někdy i několikanásobně zrychlit připojení školy k internetu, což ale není pravda. Mnohem důležitější ale je zajistit dostatečně kvalitní vnitřní síť školy. U klasických počítačů se opět „jen“ natáhnou síťové kabely a vše běží tak, jak má. Bohužel u vytváření bezdrátové sítě je situacetrochu komplikovanější, vstupují do hry různé standardy WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, různé frekvence (2,4GHz a 5GHz), kanály (1-13) apod. Proto je výstavba dostatečně kvalitní bezdrátové školní sítě tím naprostým základem a předpokladem pro bezproblémovou tabletovou výuku. Pojďme dále předpokládat, že takovou síť ve škole máte vybudovanou a jde vám teď jen o samotný classroom management. Produktů, které můžete pro tuto činnost využít, je několik, v tomto článku se podíváme na jedny z nejpoužívanějších – Windows MultiPoint Server a NetSupport School.

Windows MultiPoint Server  (dále jen WMS) je produktem společnosti Microsoft, který je aktuálně nabízen ve své třetí verzi s označením WMS 2012. Primárně je WMS určen pro terminálové řešení, kdy se k jednomu výkonnému serveru, na kterém je WMS nainstalován, připojujete z tzv. zero klientů přes vzdálenou plochu a využíváte pouze výkon daného serveru a nepotřebujete žádné další počítače. Velkým benefitem WMS je pak konzole pro správu MultiPoint Dashboard, která umožňuje mít plnou kontrolu nad připojenými stanicemi. Pomocí této konzole vidíte náhledy pracovních ploch všech připojených klientů, můžete jednotlivé stanice zamykat/odemykat, zakazovat či povolovat přístup k internetu či vybraným stránkám, vzdáleně promítat obraz žáků, spouštět aplikace, komunikovat s žáky, ovládat jejich počítač apod.

 

A právě poslední verze WMS 2012 přinesla jednu podstatnou novinku, a to přítomnost zmiňovaného Connectoru. Pokud tento malý prográmek nainstalujete na počítač se systémem Windows 7 nebo Windows 8, automaticky se dané zařízení objeví ve správcovské konzoli také a máte možnost jej ovládat zcela stejným způsobem jako zařízení připojené přímo k tomuto serveru.

Druhým představeným produktem je NetSupport School, což je aplikace primárně vyvinutá pro classroom management. Proto také z tohoto pohledu nabízí více než WMS, neumí ale naopak např. zmiňované terminálové řešení. Podobně jako u WMS a ostatních řešení se instaluje jak učitelská část, tak klientská část, kterou je potřeba nainstalovat na tablety. Jakmile poté učitel spustí tuto aplikaci, má možnost plné kontroly nad tabletovou třídou.  Kromě toho nabízí i možnosti jako vzdálené kopírování souborů, vytváření testů a dalších úkolů včetně sesbírání zadaných prací a mnoho dalšího. Jako každý správný classroom management software, tak i NetSupport School umožňuje zobrazit náhledy obrazovek jednotlivých studentů včetně možnosti zvětšení. Můžete také monitorovat zvukové aktivity jednotlivých stanic, zadávat rychlé dotazníky, omezovat či povolovat přístup na internet či pouze na vybrané webové stránky, spouštět a ukončovat aplikace, monitorovat tiskové fronty jednotlivých stanic, kontrolovat přístup k USB flash diskům či využívat pro spolupráci funkce bílé tabule. Kromě toho je možné stanici kompletně uzamknout, takže žáci budou v danou chvíli věnovat pozornost pouze výkladu, či dle potřeby je zamykat/odemykat všem.

Nutno však podotknout, že by se tyto funkce neměly stát v hodinách pravidlem a že mnohem výhodnější a efektivnější než zakazovat práci s tablety je vytvořit hodinu s takovou náplní, která bude studenty bavit. Může se jednat např. o aktivní vyžití internetu nebo práce na interaktivních prezentacích či pracovních listech. Mnoho škol také řeší, jakým způsobem data k žákům s tablety dostat. Nejsnazší způsob pro správce IT i pro učitele je zcela jistě využití cloudových služeb typu Office 365, kdy si učitel může ve škole či doma připravit materiály, uložit je do svého online úložiště OneDrive a následně v hodině si jen žáci dané materiály otevřou. Možností je nespočet…

Dalším důležitým prvkem pro interaktivní tabletovou výuku je možnost bezdrátové projekce obrazu z tabletu učitele nebo žáků na projektor. V prostředí Windows k tomu slouží standard Miracast, který podporují všechny moderní tablety, a po softwarové stránce operační systém Windows 8.1. Stačí tedy do školy pořídit jen Miracast adaptér, který připojíte ke svému projektoru, a následně dle potřeby je možné, aby učitel chodil bez omezení po třídě a přitom všichni žáci viděli na projektoru to samé, co vyučující. A co když bude učitel chtít, aby na projektoru byl obraz některého ze studentů? No přece si bez problémů nechá na svém tabletu a následně automaticky i přes projektor zobrazit obraz z tabletu libovolného žáka. A o tom to správné využití classroom management aplikací je – snadné, intuitivní a rychlé využití tabletů ve výuce.

Karel Klatovský


    nikdo zatím nehodnotil

2 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Pokud studentské tablety v učebně fungují jako TERMINÁLOVÁ učebna, jak se v článku naznačuje, a učitel od svého pracoviště (a proboha proč by tím učitelovým pracovištěm měl být tablet?) vidí (resp. může vidět) obsah obrazovek všech studentských tabletů, proč by v takové situaci "učitel chodil bez omezení po třídě"? Že následně dle potřeby? Ale co by to bylo za potřebu?
  Líbilo by se mi, kdyby autor článku naznačil ceny používaných tabletů vybavených OS Win, a zejména ceny v článku zmiňovaných programových prostředků.
  Souhlasím s výrokem, ze "mnohem výhodnější a efektivnější než zakazovat práci s tablety je vytvořit hodinu s takovou náplní, která bude studenty bavit". Ale zdá se mi, že pokud učitel splní tento požadavek (vytvoří takovou hodinu), pak tím učiní zbytečnými cca polovinu z prostředků pro classroom management zmiňovaných v článku.

 2. avatar

  Dobrý den, děkuji za komentář a tady jsou mé odpovědi.
  1 - je to věc názoru, ale proč by měl být učitelským pracovištěm pořád "ten počítač" u stolu. Poměrně dost učitelů za tím stolem pak při využívání IT sedí, přičemž když by se volně pohybovali po třídě a měli stejné IT možnosti jako v případě sezení u PC, je to z hlediska výuky a kontaktu s dětmi mnohem efektivnější.
  2 - ta terminálová učebna byl jen příklad ve scénáři BYOD, kdy víceméně neseženete stejnou vzdělávací aplikaci pro všechny tři mobilní platformy. Navíc pokud těch počtíačů budete mít ve třídě třeba 15, tak na tom svém tabletu, i kdyby byl větší nez standardních 10 palců, moc z těc náhledů obrazovek neuvidí.
  3 - ceny si myslím umí najít každý sám. Ne že by to byl problém zjistit, ale už jenom to, že některá škola chce FullHD rozlišení, některá ne, někomu stačí 32GB a někomu 128GB + 500HDD dock, někdo chce klávesnici, někdo ne a to už děla poměrně velký cenový rozptyl. Velice zhruba se dnes použitelné Windows 8 tablety dají pořídit od 10 000, některé modely včetně licence na Office 2013. Osobně bych se pro dlouhodobější použití asi vyhnul 8palcovým tabletům, pokud chcete konkrétní modely, tak pro žáky bych se rozhodoval mezi ASUS T100a Lenovo Miix 2 10, pro učitele mi z hlediska využití mi vychází ideálně např. Lenovo Miix 2 11. Opět je to ale ryze subjektivní záležitost.
  4 - ten classroom mgmt je primárně jako pomoc pro ty učitele, kteří by náhodou nevěděli, jak tu třídu "zkrotit". Určitě by to neměl být prostředek pro denodenní využívání. Kupovat do třídy tablety a pak je polovinu každé hodiny mít uzamčené, protože děti nedělají to, co mají, je nesmysl.

  Karel Klatovský

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.